top of page

DESING-BUILD

                                  Design-Build Nedir?
 

          Design-Build, sahiplerine bir projenin hem tasarım hem de inşaat aşamaları için tek bir temas noktası sağlayan bir inşaat dağıtım yöntemidir. Bir işletme, tahminden, değerlendirmelerden ve yapım öncesi, mimariye, şematik, mühendislik, taşeronluk, inşaat ve inşaat sonrası için her yönden tek kaynaklı sorumluluk ve sözleşme riski taşımaktadır.Tasarım Oluşturucu, taşeronlar, ve tedarikçiler gibi şirketler ile yapılan tüm sözleşmeleri yönetir.

 

         Diğer yapım yöntemlerinden farklı olarak, bina sahipleri yalnızca Tasarım Oluşturucu ile sözleşme yapar. Günümüzde kullanılan diğer iki ana inşaat yönteminde -  inşaat yönetimi  ve  genel müteahhitlik (aynı zamanda tasarım-teklif-inşa olarak da bilinir) - mülk sahipleri, mimari tasarım ve inşaat için farklı kuruluşlarla sözleşme yaparlar. Design-Build bir projenin tüm unsurlarını bir araya getirdiğinden, mimarlar proje ekibinin diğer üyeleriyle koordineli olarak çalışır. Diğer yöntemlerde, mimari tasarım ayrı olarak tamamlanmakta, bazen yapım aşamasında öngörülemeyen maliyetler ve gecikmeler ortaya çıkmaktadır. Ancak Design-Build, proje ekibinizin farklı tasarımların maliyetleri ve inşa edilebilirliği hakkında fikir edinmesini sağlar. Sonuç, sağlam bir tasarım, tanımlanmış bir bütçe ve düzene alınmış bir programdır. İş, hedeflerine ulaşılması sağlanır.


             Design-Build süreci 
 

Design-Build işleminin beş ana aşaması vardır.

 

  • Tasarım Oluşturucu Seçme

  • İnşaat Öncesi Değerlendirmeler

  • Mimari Tasarım

  • İnşaat

  • İnşaat Sonrası

    Tasarım Oluşturucu Seçme
 

          Design-Builder işlemi, Design-Builder'ı seçtiğinizde başlar. Diğer yöntemlerde, bir mimar seçerek başlarsınız. Bir işletmenin tasarlanması ve tesisinizi yapılandırmasıyla ilgili potansiyel riskleri sınırlandırmak için, Tasarım Yapıcılar için rekabetçi bir teklif verme süreciniz olabilir.

 

         Design-Builder, tasarım ve inşaat boyunca tasarruf etmeyi hedeflediğinden, nitelik tabanlı bir seçim kullanmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz  . Bu , Tasarım Oluşturucuyu seçtiğiniz anlamına gelir. En iyi kimlik, deneyim, uzmanlık ve ekip ile. Alternatif olarak, deneyim, uzmanlık ve kimlik bilgilerinin yanı sıra, tahmini fiyat ve katma değer kombinasyonunu temel alan bir Tasarım Oluşturucuyu seçtiğiniz bir en uygun fiyatlı seçim yöntemini kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz, düşük maliyetli, düşük teklifli bir seçim süreci kullanmaktan kaçınmaktır. Neden mi? Tasarımcılar, tasarım sürecinin başlarında bütçe çözümlerini değerlendirerek ve tasarım ilerledikçe sürekli fiyat tahminleri oluşturarak en iyi değeri sunarlar. Potansiyel inşaatçılarınızı, projeye girme şansı olmadan önce yüksek maliyetli tekliflerle sınırlamak, yanıltıcı ve belirsiz tahminlere yol açabilir. Daha da kötüsü, ihtiyacınız olanı sağlamayan bir proje anlamına gelebilir.

   İnşaat Öncesi Değerlendirmeler 

 

    Tasarım öncesi yapı ve değer mühendisliği tasarımı bir projenin inşaat öncesi aşaması çok önemlidir, bu da başarılı bir iş için rotayı belirler. Design-Builder'ın yapım öncesi personelinin işiniz, endüstriniz, hedefleriniz, vizyonunuz, finansal gerçekleriniz, mevcut ve gelecekteki tesis ihtiyaçlarınız hakkında bilgi sahibi olduğu iş ve finansal değerlendirmeleri içerir.

 

    Aynı zamanda, mimarlar ve mühendisler mimari, mekanik ve elektriksel sistem değerlendirmelerine başlar ve mevcut tüm kat planlarını, yangın ve duman hazırlıkları, iç oda yüzeylerini ve yapısal sistemleri inceler . Tasarım ekibi kritik bilgiler toplarken, anketörler iş sitenizi inşaat için hazır hale getirmek için alan değerlendirmesini yapar. Mevcut alanınızı geliştiriyorsanız, Tasarım Oluşturucunuz ihtiyaç alanlarını belirlemek için tesisinizi değerlendirecektir. Bu değerlendirmeler kodlar, uyumluluk gereklilikleri, topografya, bölgenin hava özellikleri, kullanılabilir doğal kaynaklar ve daha fazlası gibi temel parametreleri tanımlar.

 

     Mimari Tasarım     

     Bu aşamada, proje ekibiniz iş ve finansal ihtiyaçlarınız, proje takvimi, maliyet, şantiye ve tesisinizin mimari ve mekanik gereklilikleri hakkında sağlam bir anlayışa sahiptir. Ardından, inşaat ekibiniz ve proje yöneticileriniz, tasarımdaki mühendis maliyet tasarrufuna değer vermek için mimari ekibiyle ortaklık kurar.

 

Bu, Design-Build'ın diğer inşaat yöntemlerinden farklı olduğu yerdir. Mimarlar doğrudan Tasarım Oluşturucu tarafından kullanılabilir veya Tasarım Oluşturucu özel tasarımları güvenilir mimari tasarım ortaklarına taşerona verebilir. Mimarlar, aynı takımda , aynı sözleşme kapsamında, Tasarım Oluşturucu ile birlikte çalışır. Tüm kilit proje ekibi üyeleri, tüm ihtiyaçları dengeleyen bir tasarım oluşturmak için bir araya gelirler.

 

reneko olarak, mimari tasarım sürecine diğer Tasarım Yapıcılardan biraz farklı bir şekilde başlıyoruz.  Veri odaklı maliyet ve zamanlama tahminlerini gösterirken erken aşama tasarımını modellemek için 5D Makro Bina Bilgi Modellemesi (5D Macro-BIM) adlı yenilikçi bir inşaat teknolojisi kullanıyoruz  . Tüm paydaşlar gerçek zamanlı olarak farklı tasarım çözümlerinin görünüş, fiyat ve zamanlamayı nasıl etkilediğini görebilir. Bina sahipleri performans gereksinimlerini belirleyebilir ve gerçekten bilinçli kararlar alabilirler. Proje ekipleri proje maliyetlerini düşürebilir, değer katabilir ve tutarlı bir şekilde ilerleyebilir.

 

Bina sahibi ve proje ekibi büyük resmi tanımladıktan sonra, ön çizimler detaylı tasarım ve şemalara doğru ilerler. Proje ekibi% 30,% 60 ve% 90 tasarım tamamlanma maliyet tahminleri üretmek için akıcı işbirliği içinde çalışrlar. Bu sürecin sonunda, bina sahiplerine garantili bir maksimum fiyat (GMP), belirlenmiş bir proje takvimi ve sözleşme çizimleri - bir tesis inşa etmek için kullanılan çizimler verilir.

 

        İnşaat
 

  Mimari tasarımın ardından, yapım müteahhiti seçmek için ikinci bir teklif aşamasına ihtiyaç duymayacağınız için zaman kazanacaksınız. Aslında, Tasarım Oluşturucunuz tasarım ilerlerken şantiyenizi okumaya başlayacak ve tasarım aşamasında inşaat unsurları başlayabilir. İnşaat ekibini ve tasarımını üst üste bindirerek, proje ekibiniz zamanında bir yapım sunabilir. Yine bir inşaat ekibine, uzman taşeronlara, malzeme satıcılarına ve diğer yöntemlerde olduğu gibi aynı kalite standartlarına sahip olacaksınız. Ancak, iş toplam hesap verebilirliği olan açıkça tanımlanmış bir kapsamda daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir.

 

     İnşaat sonrası
 

 Yeni veya yenilenmiş tesisiniz tamamlandıktan sonra, Tasarım Oluşturucunuz inşaat sonrası devir sağlamalıdır. Bu, eğitim videolarını, uygulamalı eğitimi ve bina sahipleri, tesis yöneticileri ve tesis yönetim ekipleri için temel belgeleri içerir.  Herhangi bir yapının kritik bir parçası olduğu için, inşaat sonrası devir işlemlerini gözden kaçırılmaması gerekir.

bottom of page